A távoli világ kihívásai
A jó diplomata nem úgy születik, hanem azzá válik. Bárki dolgozhat bárhol, a munkában a tárgyi tudáson túl a mentalitás is fontos: alázat, empátia, nyitottság, rugalmasság, de elsősorban az idegen kultúrák iránti tisztelet – mondta Király András László, aki az elmúlt évtizedben Indiában és Dél-Afrikában hosszú évekig képviselte Magyarországot nagykövetként. A Sándor-palota Stratégia és Tervezési Igazgatóságának igazgatóját november 2-án az Aktuális kihívások nemzetbiztonsági szemmel című szakmai tudományos rendezvénysorozat harmadik állomásán Hellebrandt László nb. dandártábornok, nagykövet, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Nemzetbiztonsági Intézetének oktatója kérdezte.
Az est folyamán Ázsia és Afrika egy-egy vezető országáról, Indiáról, valamint a Dél-afrikai Köztársaságról esett szó. Hellebrandt László a beszélgetés bevezetőjében vázolta a két ország helyzetét. Elmondta: ezeket az államokat a földrajzi távolság ellenére hosszú ideig éppen az európai gyarmatosítás fűzte közös államalakulatba a Brit Birodalom részeként.
Az ENSZ 2023. április 19-én jelentette be, hogy India lett a világ legnépesebb országa. Népsűrűsége országos viszonylatban is magas. Ugyanakkor Indiát elképesztő ellentmondások jellemzik. A nem kis iróniával „Mosolygó Buddhának” elkeresztelt első atombombájának felrobbantásával 1974-ben a nukleáris hatalmak elit csapatának tagjai közé lépett ország 2013-ban bejelentette, a világon negyedik államként Mars szondát juttatott a világűrbe. Ugyanakkor területén a humanitárius katasztrófahelyzet mindennapi jelenség. ENSZ-statisztikák szerint India a világ legszennyezettebb országa, a világ 30 legszennyezettebb városából 21 Indiában található.
A Dél-afrikai Köztársaság a Föld ásványkincsekben leggazdagabb országai közé tartozik, a világ aranytermelésének közel felét adja, ezen kívül nagy mennyiségű uránt, gyémántot, platinát, vasat, stb. bányásznak területén. Afrika gazdaságilag legfejlettebb, legiparosodottabb állama, a világban ebben az országban térülnek meg leggyorsabban a külföldi beruházások. 1994-ben sikeresen buktatták meg az addig működő, az egész világ által elítélt apartheid-rendszert, ugyanakkor az ENSZ által nyilvántartott úgynevezett HDI (Human Development Index) mutatószáma drámaian visszaesett. A gyilkosságoknak leginkább kitett csoport a világon – bőrszíntől függetlenül – a dél-afrikai farmerek, százezer farmerre évente 313 gyilkosság jut, ami kétszer több, mint az iraki háborús övezetben. A dél-afrikai polgárok egy rejtett hadüzenet nélküli háborúban élnek, amely főleg az egyéni gazdálkodókat érinti, illetve teszi életüket szinte lehetetlenné. Dél-Afrikában a hivatalos statisztikák szerint évente kb. 50 ezer embert gyilkolnak meg, de a valós adat valószínűleg ennek kétszerese.
Az indiai kasztrendszer időszámításunk előtt több száz évvel jött létre, jogilag, hivatalosan nem létezik. Érdekes paradoxon, hogy a jelenlegi jobboldali hindu kormány nyitottabb a különböző törzsekhez és kasztokhoz tartozók előmenetelében, akár kormányzati szintre kerülésében, mind az (inkább patriarchális beállítottságú) ellenzék. Indiában a hagyományosan konzervatív kultúra progresszív politikával kapcsolódik össze, amelyhez elképesztő méretű infrastrukturális fejlesztések társulnak. India maga az űrkorszak és a középkor előtti technikai szint találkozása. Mindez tartást ad az országnak és motivációt a lakosságnak.
A Dél-afrikai Köztársaságban a politikai elit a Globális dél-ben gondolkozik. A „fehér” közösség sem egységes, az angol és búr különbségek miatt. Az országban a faji és egyéb társadalmi ellentéteket a vagyon béli paraméterek teljesen átalakítják. A hétköznapokban semmilyen garancia nincs arra, hogy az ott élő, vagy oda látogató épségben, sérülésmentesen eljut egyik helyről a másikra. A biztonságos élet számukra elképzelhetetlen. „Gyönyörű, barátságos, izgalmas ország, de aki odalátogat, a legfontosabb, hogy tudatában legyen annak: bármikor veszélybe kerülhet” – figyelmeztetett Király András László. Az ország lakossága számára a privát őrző-védő szolgáltatók fizetett szolgáltatásai adnak, adhatnak segítséget abban, hogy az egyén, család a célpontlistán minél hátrébb kerüljön, és biztonságosabb életet élhessen.
Afrikában a legkritikusabb téma a migráció. A választóvonal az Egyenlítő, attól délre a Dél-afrikai Köztársaság, északra pedig az EU a cél. A bevándorlás (és az illegális migráció) húzó ereje az az általános gazdasági jólét a Dél-afrikai Köztársaságban, ami a környékhez viszonyítva elképesztő perspektívát ad a környező országok nincstelenjeinek.
A NATO és az EU-csatlakozás kapcsán megváltozott a magyarok jelenléte a világban, mutatott rá Király András László. Hazánk globális jelenléte azt jelenti, hogy Magyarország 157 misszióval van jelen a világban, ugyanakkor missziónként átlagosan 9 fő dolgozik egy-egy képviseleten. A siker kulcsa, hangsúlyozta, a kultúrabefogadó hozzáállás a kultúrakritikus hozzáállás helyett. Alázat, nyitottság, barátságosság, empátia, befogadókészség, rugalmasság azok a humán-erőforrások, amelyek fontosak a külszolgálati munkában, ahol egy rendszer, egy közösség részeként, de mégis az egyéni teljesítmény adja az eredményt.
Szöveg: Páhy Anna
Fotó: Szilágyi Dénes