Terrorizmus és fegyveres válságok kutatósejt workshop előadásaiból készült kötet
Nemzetbiztonsági Szakkollégium Terrorizmus és fegyveres válságok kutatósejt workshop előadásaiból készült kötet elérhető
Április 14-én délután – a TEK Tanszék közreműködésével – első alkalommal rendezte meg workshopját a Nemzetbiztonsági Szakkollégium Terrorizmus és fegyveres válságok kutatósejt, amelynek célja a szakmai tapasztalatcsere és a hallgatók előrehaladásának támogatása.
A Terrorizmus és fegyveres válságok kutatósejt egy – a téma iránt érdeklődő hallgatók tudományos fejlődésének elősegítése érdekében létrehozott – kutatósejt, amely különös figyelmet fordít a fegyveres konfliktusok, hadtudományok, stratégiai tanulmányok, terrorizmus és szervezett bűnözés területeire. Célja, hogy tudományos alapokon vizsgálja a geopolitikai feszültségek, valamint a nemzetközi és regionális biztonsági helyzet alakulását. A kutatósejt vezető tanára Rémai Dániel, a TEK Tanszék munkatársa.
A workshop előadásai napjaink biztonságpolitikai kérdéseit járták körül. A programot az izraeli terrorellenes fellépés történeti fejlődésének bemutatása nyitotta, rávilágítva arra, hogyan formálódott egy állam biztonsági stratégiája a folyamatos fenyegetettség árnyékában.
A délután során szó esett Ausztrália jövőbeli szerepéről az indo-csendes-óceáni térségben, a nem állami fegyveres csoportok közel-keleti befolyásáról, a Szíriában megjelenő globális és regionális hatalmi érdekekről, valamint a szervezett bűnözés és a terrorizmus összefonódásáról a törékeny államokban.
Különösen elgondolkodtatóak voltak a gyerekkatonaság és az élelmiszerterrorizmus jelenségével foglalkozó előadások. A nyomtatott fegyverek, valamint a Németországban tapasztalható integrációs kihívások rámutattak arra, hogy milyen új dimenziókban jelenik meg a biztonság fogalma napjainkban.
A záró előadás a Közel-Keleten 2000 és 2020 között elkövetett terrorcselekmények eszközeit és módszereit elemezte, megmutatva, hogyan változott a fenyegetettség jellege az elmúlt két évtizedben.
A workshop előadásai rávilágítottak arra, hogy milyen összetett kihívások formálják világunk biztonsági környezetét, továbbá, hogy a biztonságpolitika kérdései ma már globális összefüggésben értelmezhetők. Kiemelt elismerés illeti előadóinkat, akik magas színvonalú, gondolatébresztő előadásaikkal szakmai alaposságot és mélyebb összefüggésekre való rálátást biztosítottak a workshop során. Külön köszönet a TEK szakmai munkatársainak, akik jelenlétükkel, kérdéseikkel és hozzászólásaikkal valódi párbeszédet teremtettek és értékes módon hozzájárultak a rendezvény színvonalához.
Az előadásokból készült tanulmánykötet elérhető az alábbi linken: https://drive.google.com/file/d/1fglf4Do3aViot5jCLexx11GxW90l5aqK/view?usp=drivesdk